SIC’s Top Academic Achievers for the Fall 2013 Semester
Southeastern Illinois College
2013 Fall President’s List (Perfect 4.0 GPA)
Bluford — Michael Carnes
Carmi — Dalton Bartley, Bailey Bratcher, Clinton Murphy
Carrier Mills — Chad Barger, Kayla Crowder, Kellie Headrick, Jaime Hollaway
Carterville — Madeline Collins
Creal Springs — Paul Evans, Randy Simmons
Eldorado — Danny Bradley, Jarrett Edwards, Carl Gollihur, Megan Lowe, Alyssa, Emily Pemberton, Cameron Shelton, Joseph Weir
Enfield — Sarah Healy, Caleb Weiss
Equality — Sheri Barnett
Fort Hood, Texas — Allison Shay
Galatia — Travis Bond, Kate Thompson
Golconda — Deidre Davis, Audrey Harris
Harrisburg — Anna Best, Alicia Denbo, Kendra DePriest, Roberto Ferrera, Valerie Goff, Tierra Jones, Alan Lane, Mallory Ledbetter, Joseph Leviner, Elijah McCormick, Ella McDaniel, Puja Mehta, Jacob Ochs, Mary Parkinson, Sean Partain, Cassie Rea, Michael Shelby, Robert Shelton, Lawrence Thom, Jacob Vaughan, Amy Wells, Meredith Wolf, Justin Younger
Marion — Gabrielle Nappier
McLeansboro — Joseph Hutchison
Morganfield, Ky. — Ryan Thomas
New Burnside — Kendy Polley
Norris City — Luke Marsh, Aaron McVay, Carol Orrick
Omaha — Nicole York
Ozark — Lacy Guard, Jamii Pyle
Paris — Preston Crandell
Ridgway — Matthew Duffy, Kathleen Lawler
Simpson —Racheal Sullivan
Stonefort — Joshua Odle
Vienna — Douglas Blackman
Southeastern Illinois College
2013 Fall Vice President’s List (GPA 3.25-3.99)
Benton — Braden Downs
Broughton — Byron Suits
Buncombe — Christopher Barahona
Carbondale — Niesha Anthony
Carmi — Danielle Chrockrem, Chayce Cowling, Dalton Faughn, Hanna Gowdy, Justin Jones, Kenley Masterson, Alexis McCarty, Patrick McKenzie, Jacob Russell, Ryan Shepard, Jeremy Ward, David Winkleman
Carrier Mills — Johnathan Comer, Autumn Diefenbach, Justin Eilers, James Milligan, Michelle Shaw, Shayla Wells
Cave in Rock — Morgan Cinkovich, Kimberly DeGrave
Clay, KY — Jordan Gass
Crossville — Donna Botelho, Cassie Eaton, Savanna Ridenour, Dustin Weasel
Eddyville — Kyle Wise
Eldorado — Samuel Blackmore, Ashley Brown, Christal Essary, Korella Gore, Gerad Milstead, Arielle Parks, Andrew Pena, Wesley Prince, Jeffrey Raben, Christopher Robinson, Amanda Ryker, Gary Siebert, Mackenzie Sinks, Brandon Willis
Elizabethtown — Braden Cook, Evan Oglesby
Enfield — Shelby Heil
Equality — Terri Quertermous
Galatia — Cassandra Amberger, Allisha Banks, Baylee Blackburn, Kelsey Brown, Whitney Brown, Thomas Finley, Emily Isom, Alexa Jenkins, Catherine Sanders, Jenna Schwartz, Timothy Shasteen, Skai Tso, Natalie Williams
Golconda — Jason Green, Cassandra Harris, Isaiah Hill, Cole Jackson, Dalton Ohse
Harrisburg — Shawn Beere, Ferryn Bratcher, Stacia Bryant, Blaine Bundren, Larra Bundren, Maegan Bundren, Stormee Chamberlain, Sydney Clark, Christina Dosenbach, Jillian Fulbright, Robert Garrett, Shauna Gholson, Samuel Glenn, Joshua Golish, Robert Hamp, Laura Hanrahan, Brandi Hanson, Jessica Hathaway, Aaron Head, Ryan Holladay, Nathan Huggins, Makenzie Hungate, Timothy Jeffries, Andrea King, Nathan Koller, Bo Lewington, Cassandra Lueknig, Nicholas Madison, Victoria Mandrell, Pamela Marcum, Derek Marshall, Lana Marvel, Sarah Maynor, Makenzie McDowell, Sara Milligan, Kimberly Mixen, Taylor Morris, Marcella Motsinger, Jenny Murrie, Riaan Nel, Stevii Neumann, Lori Nolen, John Okerson, Mike Phipps, Steven Riser, Salena Russell, Nakaila Sheppard, Jordan Shotton, Rachel Stearns, John Suh, Lauren Taylor, Brandon Thom, Whitney Walker, Ben Wallace, Tasha Wallace, Cassandra Watkins, Ryan Watson, Zachary Webster, Jeremiah Wells, Jennifer West, Kirstin Whipple, Darcie Wiman, Dylan Winters, Walter Wysynski, Dylan Butler
Herod — Amanda Cox, Lauryn Patton
Junction — Tiffany Ownbey
Marion — Clint Emory, Scott Schluter, Stephanie Wendling
McLeansboro — Kasi French
Morganfield, Ky. — Ryan Acker, Brian French, Lanna Walters
Muddy — Kayla Trail
New Burnside — David Brown, Tori Page
Norris City — Kelsea Cox, David Dodd, Emily Healy, Michael Mileham, William Sidwell, Shay Steele, Joplin Tedford
Ozark — Joseph O’Neal
Pittsburg — Justin Bailey
Raleigh — Benjamin McGuire, Gabriel Oglesby
Ridgway — Wesley McGuire, Dustin Newton, Heather Price, Dane Wargel
Rosiclare — Emillee Atkinson, Aaron Lazaro, Briana Lewis, Michelle Rose, Devin Williams
Shawneetown — Sean Adams, Alexis Prince
Simpson — Dallas Cockrum
Stonefort — Matthew Lechner, Rebecca Odle, Britta Randolph
Sturgis, Ky. — Dakota Jones
Thebes — Kaylee Boston
Thompsonville — Lucas Adkisson
Tunnel Hill — Pyola Doroscan
###